niedziela, 20 września 2015

Tagi:

Liść laurowy

Udostępnij

 

Z pewnością bardzo często używacie liści laurowych podczas gotowania, przyrządzania sosów i marynat  czy domowych przetworów. Bardzo popularna w Polsce przyprawa, stosunkowo tania i dostępna niemalże w każdym sklepie spożywczym. My cenimy ją nie tylko ze względu na walory smakowe bo nadaje potrawom specyficzny aromat ale także ze względu na właściwości zdrowotne.


wawrzyn
Liść laurowy


Wawrzyn szlachetny to wiecznie zielone drzewo pochodzące z krajów Morza Śródziemnego  szybko rozprzestrzenił się w innych regionach. Poświęcony Apollinowi , uważany za święte drzewo odstraszał złe moce i chronił przed chorobami. Ponoć włożony do portfela skutecznie chroni też nasze pieniądze i sprawia, że łatwiej trzymają się naszej kieszeni. Liście laurowe zawierają olejki eteryczne, garbniki i związki goryczkowe dzięki czemu znajdują zastosowanie w lecznictwie, kuchni i kosmetyce. Dodane do kąpieli pobudzają, niwelują bóle kostne i stawowe, wygładza skórę i leczy grzybicę. Napary sporządzane z liści laurowych wspaniale oczyszczają organizm z toksyn, leczą kolkę żołądkową i bóle pęcherza. Listki włożone do szafy nie tylko odstraszają mole i pięknie pachną, a ściany skropione olejkiem z wawrzynu szlachetnego oczyszczają przestrzeń, ponoć przyciągają sukcesy i pieniądze.
W Internecie znajdziecie z pewnością całe mnóstwo artykułów na temat liści laurowych, przepisy na kąpiele, nalewki czy napary. Zachęcamy  Was do stosowania tego wspaniałego ziela we własnej kuchni, przy leczeniu schorzeń czy jako środek pielęgnacyjny.
 Przepis na napar oczyszczający:
5 g liści laurowych
1 i ½ szkl wody gorącej
Liście zalewamy gorącą wodą i gotujemy na malutkim ogniu około 5 minut, przelewamy do termosu i odstawiamy na około 4 godziny. Po tym czasie pijemy w ciągu dnia małymi porcjami. Kurację można powtórzyć po tygodniu. W ten sposób pozbędziemy się toksyn z organizmu dlatego możliwa jest większa potliwość i częstsze oddawanie moczu. Pamiętajcie aby w czasie tej kuracji unikać węglowodanów, jajek i mięs, na te 3 dni lepiej przestawić się na dietę bogatą w warzywa i owoce. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz